diviseur vertical
Kościół św. Michała |
dokumenty z 1105 roku świadczą o istnieniu w tym miejscu kaplicy pod wezwaniem św. Michała należącej do parafii św. Marcina Akkergem, pod patronatem opata św. Bawona. W 1120 i 1212 roku została ona całkowicie zniszczona przez pożar. Budowa obecnego późnogotyckiego kościoła prawdopodobnie rozpoczęła się w 1440 roku.
|
Odbyła się ona w dwóch, rozdzielonych długą przerwą etapach. W roku 1528 ukończono budowę nawy głównej, naw bocznych oraz transeptu. Do roku 1566 gotowe były również dwa poziomy wieży zachodniej. Niestety z powodu ataku ikonoklastów, którzy dokonali wielu zniszczeń i kradzieży dzieł sztuki z kościoła, prace przerwano.
W roku 1623 ponownie rozpoczęto budowę nowego prezbiterium z ambulatorium i promienistych kaplic (kranskapellen) w stylu późnogotyckim. W latach 1658-1672 kontynuowano prace na wieży zachodniej. Niezwykła iglica wieży w stylu brabanckiego gotyku, zaprojektowana w 1662 roku przez architekta z Gandawy Lieven Cruyl, z powodów finansowych nigdy nie została zrealizowana. Plany były bardzo ambitne, wieża wraz z iglicą miała wznosić się na wysokość 134 metrów. W roku 1825 nieukończoną wieżę pokryto płaskim dachem.
Zakrystia w północno-wschodniej części została wzniesiona w stylu barokowym w latach 1650-1651. Wewnątrz kościoła zauważa się duży kontrast pomiędzy czerwoną cegłą użytą do budowy ścian i sklepień a wapieniem wykorzystanym do budowy wszystkich elementów nośnych, takich jak kolumny, łuki i łukowate żebra. Kościół posiada bogate neogotyckie wnętrze, włączając ołtarz i ambonę w tym stylu. Znajdują się tutaj także różne XVIII wieczne figury: św. Livinus Laurenta Delvaux, czy drewniana rzeźba Francisa Allaert św. Sebastian. Warte uwagi jest również 9 marmurowych rzeźb świętych oraz kopia rzeźby Michała Anioła Madonna z dzieciątkiem, z kościoła w Brugii, którą wykonał Rombout Pauwels.
Dans l'église il y a aussi beaucoup de peintures baroques. Les plus importants sont: Christ mourant sur la croix Qui a peint Anthony van Dyck, Résurrection de Lazare Otto Veniusa, ou des images qui ont créé Caspar de Crayer, Karel van Mander, Theodoor van Thulden et d'autres grands artistes de l'époque. Nous retrouvons ici aussi confessionnaux intéressants de différentes époques. confessionnal baroque Magnificent de 1625 a été créé François Cruyt. Sculptures qui l'ornent sont sculptés par Michael van der Voort. L'autel dans la chapelle de Notre-Dame de 1813 année, est un projet de Louis Roelandt. autel néo-gothique avec 1860, il a créé l'architecte Minard.
Adresse:
Sint-Michielsplein, 9000 Gent
http://www.kerkeninvlaanderen.be/ pages/kerk_00645.htm heures d'ouverture:
Godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej miasta: https://visit.gent.be/en/see-do/st-michaels-church
Prix du billet:
Entrée libre
|
Kościół św. Mikołaja (Sint-Niklaaskerk)- ten znajdujący się naprzeciwko bazyliki św. Bawona kościół to jeden z najwspanialszych przykładów gotyku skaldyjskiego. Jednym z unikalnych elementów tej budowli jest to, że wieża nie znajduje się ponad głównym wejściem, a na skrzyżowaniu nawy i transeptu. Funkcjonuje to jako rodzaj naturalnej latarni, której światło rozświetla transept.
Budowę rozpoczęto około 1225 roku, na miejscu istniejącego tu wcześniej kościoła romańskiego. Budowę kontynuowano przez resztę tego wieku w stylu gotyku skaldyjskiego. Typowe dla tego stylu jest wykorzystywanie do budowy niebieskiego kamienia z Tournai. Nad sklepieniem wieży znajdował się dzwon. Tutaj zlokalizowany był również punkt obserwacyjny dla strażników miejskich strzegących miasta. Wieża spełniała tę funkcję aż do czasu wybudowania dzwonnicy. Kościół od początku miał być majestatyczną budowlą. Jego rozmiary miały świadczyć o rosnącym bogactwie Gandawy i jej mieszkańców.
Budowę rozpoczęto około 1225 roku, na miejscu istniejącego tu wcześniej kościoła romańskiego. Budowę kontynuowano przez resztę tego wieku w stylu gotyku skaldyjskiego. Typowe dla tego stylu jest wykorzystywanie do budowy niebieskiego kamienia z Tournai. Nad sklepieniem wieży znajdował się dzwon. Tutaj zlokalizowany był również punkt obserwacyjny dla strażników miejskich strzegących miasta. Wieża spełniała tę funkcję aż do czasu wybudowania dzwonnicy. Kościół od początku miał być majestatyczną budowlą. Jego rozmiary miały świadczyć o rosnącym bogactwie Gandawy i jej mieszkańców.
Kościół zbudowano na starym targu w pobliżu Korenmarkt (rynek zbożowy). Był on popularny wśród cechów, których członkowie prowadzili działalność w jego pobliżu. W XIV i XV wieku wybudowano w kościele własne kaplice dla poszczególnych cechów, stąd bogactwo sztuki w tej świątyni.
W XVI wieku kościół św. Mikołaja, podobnie jak wiele innych miejsc kultu, został dotknięty przez działania ikonoklastów. Reżim kalwiński (1578-1584) i prześladowania kontrreformacji przyczyniły się do znacznych zniszczeń w kościołach. Na szczęście w 1584 roku, po mianowaniu Aleksandra Farnese wojewodą Holandii, prześladowania ustały.
W budowę kościoła zaangażowana była cała populacja miasta. Ponieważ konstrukcja była ogromna budowa ciągnęła się przez stulecia. Z tego powodu w kościele św. Mikołaja widocznych jest kilka faz budowlanych. Najbardziej charakterystycznym i ciekawym elementem tej XIII-wiecznej świątyni są łukowate przypory i smukłe wczesnogotyckie wieżyczki. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na XIX wieczne organy, które są dziełem Aristide Cavaille-Coll. Ołtarz główny, dzieło rzeźbiarza z Antwerpii Mattheusa Van Beveren, umieszczony został w kościele 5 września 1678 roku. W niszy ołtarza znajduje się figura biskupa św. Mikołaja z trójką dzieci u nóg. Po bokach postaci aniołów. Obraz w ołtarzu namalował N. Liemacker. Przedstawia on powołanie św. Mikołaja na biskupa Miry. Namalowany w latach 1630-1632. Na obrazie widzimy św. Mikołaja ubranego zwyczajnie, który cofa się z przerażeniem, kiedy szef konsystorzu chwyta go za rękę, by mianować go biskupem Miry. |
Ambona została stworzona przez Norberta Sauvage w latach 1669-1670. Kto wykonał rzeźby nie udało się ustalić. Na dole ambony znajdują się rzeźby będące symbolami ewangelistów (byk-Łukasza, człowiek-Mateusza, lew-Marka, orzeł-Jana). W narożnikach nagie anioły z symbolami czterech żywiołów (kosz kwiatów-ziemia, ryby-woda, orzeł-powietrze, pochodnia-ogień). Płytę rezonansową podpierają dwa anioły mające przypuszczalnie symbolizować wiarę i nadzieję. Te dwa cherubiny dodano w 1845 roku.
Rzeźby dwunastu apostołów pochodzą z XVII wieku. Można ich rozpoznać za pomocą atrybutów. Dwa duże witraże z XIX wieku to dzieło Jean-Baptiste Capronnier.
Rzeźby dwunastu apostołów pochodzą z XVII wieku. Można ich rozpoznać za pomocą atrybutów. Dwa duże witraże z XIX wieku to dzieło Jean-Baptiste Capronnier.
Adresse:
Cataloniestraat 1, 9000 Gent |
heures d'ouverture:
wtorek-niedziela: 10.00-17.00 poniedziałek: 14.00-17.00 |
Prix du billet:
Wstęp wolny |
Kościół św. Jakuba (st. Jackobkerk) ma bogatą historię. W przeszłości wierni nazywali go również sint-Jacobs-in-de- meerschen, co znaczyło św. Jakub na mokradłach. Nazwa ta pochodziła od strefy mokradeł, w której w 1093 roku powstał pierwszy kościół parafialny. Wybór patrona powodowany był prawdopodobnie wzrastającym zainteresowaniem pielgrzymkami do Santiago de Compostela.
Eglise des saints. James à Gand est la plus ancienne église aux Pays-Bas dédié à ce saint. Les plus anciennes traces matérielles indiquent le début de la construction de cette église au XIIe siècle. La grande diversité des éléments architecturaux témoigne des nombreuses transformations qui a été soumis à l'église au cours des siècles. Deux tours jumelles est le seul vestige de l'époque romane.
L'intérieur de l'église est également très diversifiée. Voyons voir de nombreuses œuvres d'art. Outre la peinture, la peinture Jan Boeckhorst et Michael Coxcie, mérite une attention avant tout un tabernacle unique, et deux monuments funéraires dédié à John Palfijnowi. |
Adresse:
Bij Sint-Jacobs 1, 9000 Gent
|
|
Kościół Our Lady of St. Peter (Sint Pietersplein)
Opactwo św. Piotra zostało założone już w VII wieku przez Amandusa, misjonarza wysłanego przez króla Franków do chrystianizacji mieszkańców tego regionu. Na przestrzeni wieków opactwo było plądrowane przez Normanów (879- 880), Ikonoklastów w 1566 roku, nie ominęła go również brabancka rewolucja (1789-1790), oraz inwazja Francuzów w 1793 roku. Współczesny kościół zaczął powstawać w 1629 roku. Jego twórcą był architekt Pieter Huyssens. Uważa się, iż jest to jedno z jego największych osiągnięć, oraz jeden z najwspanialszych przykładów architektury barokowej w północnych Niderlandach. |
Pomimo wielu kradzieży, jakie miały miejsce podczas Rewolucji Francuskiej kościół ma nadal w swoim posiadaniu kilka skarbów sztuki. Do takich należą bez wątpienia obrazy, które namalowali Jan Janssens i Gaspar de Craeyer, organy stworzone przez Pierre van Peteghem, czy kilka unikalnych, cudownych obrazów przedstawiających Our Lady ter River.
Adresse:
Sint-Pietersplein, Gent 9000
|
heures d'ouverture:
https://visit.gent.be/en/see-do/our-lady-st-peters-church
|
Prix du billet:
Entrée libre
|